Kuranı Kerim Kaç Ayettir?

Kuranı Kerim vahiy aracılığı ile Cebrail Aleyhisselam aracılığı ile Cenabı Allah’tan son peygamber Hz. Muhammet Aleyhisselama indirilen kitaptır. 114 sure, 30 cüz ve 6666 ayetten oluşur. Kutsal kitapların sonuncusudur. Müslümanların mukaddes kitabıdır. Dili Arapça’dır.  Tanrı kelamıdır. Kuran, “OKUMAK” anlama gelir. Cenabı Tanrı’tan indiği şekli ile korunmuş ve hükmü kıyamete kadar bakidir.

Kuran’ın Öteki İsimleri

Kuran’ın adları şunlardır:

Kuran Nasıl Bir Kitaptır?

Kuran bizlere Cenabı Allah’tan bir mektuptur, mesajdır. İnsanlara mutluluk yolunu gösteren yüce Tanrı’ın talimatıdır. Kuran hayatımızın, yapacaklarımızın ve yapmayacaklarımızın planı ve projesidir.

Kuranı Kerim, çağın arkasında kalmamış çağları arkasından sürükleyen bir kitaptır. Her gün gelişen ilimle çatışmamış, aksine ilim, Kuran’ın daha iyi anlaşılmasına destek olmuş, Kuran da ilimlerin gelişmesine rehber olmuştur.

Kuran lafzı ile de manası ile de mucizedir. Kıyamete kadar mucizeler kitabı olarak kalacaktır.

Kuran’daki geleceğin ve geçmişin bilgileri değişmemiş ve asla değiştirilemeyecektir. Uyum yönünden Kuran eşsiz bir kitaptır. Okuyanları fanatik bırakır. Taklide kalkışanları hep aciz koymuştur.

“Eşeğim Müslüman olsa ben Müslüman olmam!” diyen Ömer, Kuran’ı görünce Müslüman olmak zorunda kalmıştır.

  • Kuran, vahiy mahsulüdür, Tanrı kelamıdır, dili Arapça’dır.
  • Kuran, iyiliği emreder kötülükten sakındırır.
  • Kuran Cenab-ı Allah’tan insanlara güzel bir öğüttür:
    • “Kuran, sadece alemler için bir öğüttür.” (Sad:87)
  • Kuran sözlerin en güzelidir
  • “Allah sözün en güzelini, birbiriyle uyumlu bıkılmadan yeniden yine okunan bir kitap olarak indirdi. Rablerinden korkanların, bu kitabın etkisinden tüyleri ürperir, derken hem bedenleri hem de gönülleri Allah’ın zikrine ısınıp, yumuşar. İşte bu kitap Tanrı’ın dilediğini kendisiyle düzgün yola ilettiği erdem rehberidir. Tanrı kimi de saptırır ise, artık ona yol gösteren olmaz.” (Zümer:23)